О рыбах

 
 

О рыбах
Фауна Украины – национальное богатство, наши бесценные сокровища. Мы увлекаемся красотой наших лесов, рек и озер, горных вершин. Умеем пока что находить прекрасное среди куч мусора и грязи. Но будет ли так всегда, правильно ли это?
Много внимания уделяют сейчас вопросам охраны и возобновления дикой фауны, пишутся новые законы…
Но, все осознают что и от каждого лично, какой-то мерой, ЗАВИСИТ БУДУЩЕЕ.
Любовь к природе, глубокое уважение к миру живого с нашей стороны обеспечит сохранение и возрождение прекрасного вокруг… Федонюк Ольга

О рыбах
В наши дни известно около 20 000 видов рыб, больше, чем в остальных классах позвоночных (амфибии, рептилии, птицы и млекопитающие), вместе взятых. Ежегодно это число продолжает увеличиваться в результате описания новых видов.
Невероятное разнообразия рыбного населения – следствие широкого распространения рыб почти во всех участках чрезвычайно изменчивой водной среды. Рыб можно встретить в горных потоках со скоростью течения до 2-х м/c и более и в стоячих прудах, на огромных глубинах, где давление достигает 1000 атм., у самой поверхности воды и в мелких, оставшихся после дождей или половодья лужицах, в горных озерах на высоте 600 м над уровнем моря и в подземных пещерах. Живут рыбы и при температурах, близких к точке замерзания соленой воды (-2ºС, -3ºС), и в горячих источниках с температурой воды 52ºС, в прозрачных ключах и в мутных потоках и болотах и даже в артезианских водах, они переносят соленость до 60-80‰ и снижение содержания кислорода в воде до 0.5 см³ на литр.


Александровская Т.О., Васильева Е.Д., Орлова В.Ф. Рыбы, амфибии, рептилии Красной книги СССР: Береги природу! – М.:1988 с.11

У водоймах України налічується понад 200 видів риб, серед яких є як морські, так і прісноводні.

СТЕРЛЯДЬ – Acipenser ruthenus L.

Стерлядь – представник родини осетрових. Серед осетрових стерлядь найменша за довжиною тіла й масою. Її довжина не перевищує 35-55 см, а маса тіла – 5-6 кг. Зрідка довжина риби досягає близько 80 см, а маса понад 15 кг. Веде придонний спосіб життя, обираючи найглибші місця в річках. Вона надає перевагу прохолодній, чистій, швидкій воді. Живиться стерлядь придонними організмами: черв’яками, личинками комах, іноді поїдає ікру інших риб. Нереститься тільки у швидкотекучих водах, хоч може жити у ставках і озерах. Ікру відкладає при температурі води 13-15°С. Самка може відкласти 10-70 тис. ікринок, діаметр яких досягає 2 мм. З них через тиждень-півтора викльовуються личинки. Досить цікавими є наслідки схрещування стерляді з деякими осетровими рибами. Так, у гібрида білуги і стерляді – бістера вдало поєднався швидкий ріст морської риби білуги з раннім дозріванням і смаковими якостями річкової риби стерляді. Самці бістера досягають статевої зрілості у 3-5-річному віці, самки – у 7-9-річному, а білуга вперше нереститься не раніше, як у 16-річному віці. Бістер може жити і в прісних, і в солоних водах, добре почуває себе в озерах і водосховищах.

ТЮЛЬКА – Clupeonella delicatula (Nordmann)

Тюлька відома майже всім. Довжина її тіла не перевищує 10 см, маса – 7-8 г. Від інших оселедцевих Азовського і Чорного морів вона відрізняється дуже сплющеним тілом, відсутністю видовжених лусок біля основи хвостового плавця, невеликим ротом, нижня щелепа якого виступає вперед. Спина в тюльки із сірим відтінком, черево білувате або жовтувате. Плям на тілі немає. Ікру тюлька відкладає біля поверхні при температурі 8-9 °С до 20-24°С . Маючи великі жирові краплі, ікринки тримаються у поверхневих шарах води. Тут же відбувається і їх інкубація. Тюлька є надзвичайно плодючою рибою. Наприклад, у придунайських лиманах середня кількість ікринок однієї самки досягає 6-8 тис. штук, а в тих, що нагулюються у передгирловому просторі Дунаю, - понад 11 тис. штук. Плодючість тюльки коливається у надзвичайно широких межах. Тюлька живе не більше 4 років, частіше 3. Залежно від умов життя в різних водоймах вона росте неоднаково. Наприклад, у Каховському водосховищі однолітки мали довжину близько 6 см, дволітки – 7 см, трилітки – близько 9 см, а їхня маса відповідно становила близько 2, 5 і 8 г. Основними об'єктами живлення є рослинні і тваринні організми, що живуть у товщі води.

ФОРЕЛЬ СТРУМКОВА – Salmo trutta fario L.

Форель струмкова – надзвичайно цінна риба з родини лососевих. Вона має товсте видовжене тіло, на хвостовій частині якого є жировий плавець. Форель струмкова належить до холодноводних риб. Вона віддає перевагу швидкотекучим річкам з чистою водою, багатою на кисень. Навесні та літом основними компонентами її живлення є комахи та їх личинки. Найінтенсивніше риба споживає корм рано-вранці та ввечері. Темп росту форелі струмкової залежить від умов навколишнього середовища. Наприклад, в умовах Закарпаття довжина цьоголітка форелі в річці досягає близько 8 см, в озері – близько 11см; 6-річні риби в річці мають довжину 35 см, в озері – понад 46 см. Маса їх відповідно в річці 310г, а в озері - 890г. Нереститься форель пізно восени, переважно у жовтні – листопаді на ділянках з швидкою течією, де дно кам'янисте або вкрите галькою. Самка будує гніздо, куди і відкладає ікру. Після запліднення ікри вона загортає гніздо. Зародки розвиваються під шаром ґрунту, який промивається водою, до наступної весни. В квітні-травні з’являються мальки. За тривалий час інкубації багато ембріонів гине. Плодючість форелі струмкової невелика. Наприклад, у самок, маса яких близько 125 г, вона коливається від 230 до 595 ікринок. Форель струмкова має ніжне, смачне, рожевого кольору м’ясо й високо ціниться як делікатесний продукт. На Україні роботи щодо розведення форелі струмкової набули широкого розмаху в гірських річках Карпат.

Щербуха.А.Я. Риби наших водойм.- К.: Радянська школа, 1981. с – 59 – 67.


Создан 20 мар 2005  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником