Біловезька Пуща та Національні природні парки Карпат: відмінності рекреаційних підходів

 

Біловезька Пуща та Національні природні парки Карпат: відмінності рекреаційних підходів
          На території Білорусії та Польщі розташований Національний природний парк Біловезька Пуща.  Природоохоронний режим там запроваджений ще у 1408 року. Наш візит до Білорусії у жовтні 2012 року залишив у пам’яті виключно приємні та неймовірні спогади про унікальні ліси, багату флору і фауну. Тут із великою повагою ставляться до гостей, та й відвідувачі шанують цей унікальний природоохоронний об’єкт. Українським колегам із заповідних об’єктів є що запозичувати і є чому вчитися.

            Вражаючими за своїми масштабами у НПП Біловезька Пуща є вольєри, в яких утримують диких тварин. Тут можна побачити зубрів, ведмедів, диких свиней, оленів, вовків та багато інших звірів і птахів. Поряд із вольєрами розміщений музей природи. Обидва об’єкти ваблять тисячі туристів. А це – джерело доходів. Цей досвід успішно могли б запозичити Національні природні парки України. На території Карпат рекреантам було б цікаво і корисно у вольєрах побачити представників дикої фауни – оленів, зубрів, ведмедів, борсуків, кота лісового, рись. У музеях варто виставляти на експозиції археологічні знахідки, колекції мінералів, ботанічні та зоологічні експонати. Цікавим і відносно новим в НПП Біловезька Пуща є проект підземних переходів для амфібій. Нічого подібного в Україні досі немає, хоча чимало видів потребують подібного захисту як в гірських екосистемах, так і в на рівнині. Для зручності туристів в НПП Біловезька Пуща функціонують готелі, заклади харчування, пункт прокату велосипедів. Крім того, на території Біловезької Пущі протягом цілого року гостинно приймає відвідувачів дід Мороз у своїй казковій садибі. Отже, для туриста тут є усе необхідне – місце, де можна комфортно зупинитися на декілька днів, чимало цікавих веломаршрутів, автомобільні та пішохідні маршрути, вся необхідна інфраструктура. Вражають відвідувачів розмаїттям різьблені із дерева скульптури. У рекреаційній зоні вдало і у найнеобхідніших місцях розміщені інформаційні щити, велопарковки, туалети, смітники, альтанки і місця для вогнищ. Прекрасним є маркування маршрутів.  Безперечно, що у багатому Карпатському краї для туриста теж необхідно створювати подібні умови. Важливо аби людина, яка приїздить на відпочинок в гірський ліс мала достатньо інформації. Нажаль, не кожен Національний парк в Карпатах може повноцінно виконати завдання «мінімум» для комфорту туристів. Наш рекреант  часто стає вандалом чи, навіть, браконьєром і не несе за це жодного ані морального, ані матеріального покарання. Купи сміття в рекреаційних зонах Національних парків Карпат – звична справа. А це – велика біда і трагедія! Отож, зусиллями працівників природоохоронних об’єктів, вчителів, викладачів, небайдужих громадян, необхідно змінювати світогляд українського рекреанта і перетворювати його у цивілізовану особистість. Стараннями заповідних осередків Карпат доцільно сміливо впроваджувати у життя різноманітні природоохоронні програми, рекреаційні проекти. Важливо також запозичувати вдалий досвід Біловезької Пущі та інших заповідних об’єктів Світу. Хочеться вірити у те, що в Національних природних парках наших мальовничих Карпат зовсім скоро, як і у біловезькій Пущі, діятимуть велопрокат, будуть побудовані якісні дороги, альтанки, вдало маркуватимуться туристичні маршрути та й інформація про охоронні об’єкти буде більш доступною для загалу.

            Автор висловлює щиру подяку науковцям НПП Біловезька Пуща, а особливо Пертиковій Жанні Михайлівні, яка незважаючи на прибуття нашої делегації у вихідні, гостинно прийняла нас і провела чудову екскурсію до вольєрів, у музей та по території парку.  Особлива подяка Олі Гавришко та Ірі Потеряйло, без яких подорож не була би такою насиченою та цікавою.

 

 

Кандидат біологічних наук, Федонюк ОльгаСоздан 06 ноя 2012  Комментарии       
Всего 1, последний 6 лет назад
оля 06 ноя 2012 ответить
гарна стаття)) і тобі дякую за компанію))))))))
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником