Природа морського узбережжя поблизу села Рибаківка на Миколаївщині

 

Природа морського узбережжя поблизу села Рибаківка на Миколаївщині

флора, фауна, інші особливості природиПрирода морського узбережжя поблизу села Рибаківка на Миколаївщині
Ця стаття може виявитись цікавою зоологам, ботанікам, натуралістам, мандрівникам, любителям природи і чорноморського узбережжя.
Природа південного регіону України, зокрема морського узбережжя вражає своєю особливою, я б сказала, специфічною красою. Село Рибаківка розташоване на відстані близько 4 кілометрів біля Березанського лиману. Неподалік також розташоване дивовижне солене озеро, що зветься Солонець Тузли.
Із спостережень…
1. Флора.
Місцева степова рослинність влітку переважно не дивує розмаїттям барв і ароматів. Трави здебільшого сильно пожовклі від палаючого буденного сонця і нестачі вологи. У липні-серпні суша навіває смуток через відсутність зелені, яка у північніших лісостепових районах України все ще милує око, тим самим додаючи неймовірне задоволення від спостережень. Неподалік лиману є невелике за площею насадження сосни. В спекотні дні там дивовижний хвойний аромат перемішаний із «запахом» моря. На лимані та соленому озері зростає очерет. Ця рослина добре адаптована до прісних водойм, точніше – їх мілководних і прибережних ділянок та солених водойм і засолених ґрунтів. Саме зарості очерету у Березанському лимані створюють хороші умови для життя і розмноження птахів. В околицях Рибаківки зростають такі рослини, як шипшина та волоський горіх, що є типовими й для значно північніших регіонів.
2. Фауна.
Видове різноманіття безхребетних і хребетних тварин значне. Велика кількість видів пов’язана із водою – морською і опрісненою лиманською. Цікаво, що у морі на відстані 2-4 кілометри від лимана розмножуються комарі. Морська, частково опріснена вода і піщано-мулисте дно придатне для розвитку личинок комарів. Це свідчить про дивовижну здатність виду до адаптацій в складних природних умовах. На морському узбережжі трапляються чудернацькі членистоногі – ведмедки (інша назва – вовчок). Серед морських видів типовими тут є нереїди, медузи, креветки, краби, різноманітні молюски, в тому числі їстівні мідії. Риби представлені, мабуть, найбільшою кількістю видів серед усіх хребетних моря. Трапляються тут чорноморські бички, морські голки. Цікавим є те, що морські голки у порівнянні з іншими видами риб мають особливі пристосування для розмноження. Саме самці виношують ікру, що є особливим способом турботи про власне потомство. Серед плазунів трапляються і ящірки і змії, зокрема ящірка прудка, вуж звичайний та вуж водяний, якого в цій місцевості називають бичколовом. Про справедливість такої місцевої назви вужа я переконалась особисто, коли упіймала одну тварину для досліджень і помістила у полотняний мішечок для транспортування. Вуж відригнув щойно здобутого бичка. Така поведінка спостерігається і при переслідування вужа людиною чи хижаком. Відригнувши важку здобич вуж швидше і вправніше втікає. Розмаїття птахів в околицях Рибаківки і на лимані просто вражаюче. Мені довелося спостерігати за іволгами та численними сорокопудами. Багаточисельні тут баклани, крячки та мартини. На лимані живуть і розмножуються мартини і крячки. Доводилося мені спостерігати величезні скупчення цих птахів – сотні особин, що галасливо реагували на моє приближення і здіймалися високо в небо. Численними на лимані є кулики. Саме тут я вперше побачила симпатичного кулика-сороку. Граціозні білі чаплі – окраса блакитного лиману. Трапляються тут і качки і сірі чаплі і інші численні представники пернатих.
3. Інші особливості природи.
В першу чергу серед інших цікавих особливостей місцевого ландшафту та акваторії варто згадати острів Березань. Острів у давні часи мав сполучення із сушею і був півостровом. Він має чимало найменувань, зокрема, відомий ще й як острів Шмідта. Археологи засвідчують знахідками древніх монет, амфор, будівель та інших речей про те, що жили люди тут надзвичайно давно. Давньогрецькі залишки будівель (датованих роками до нашої ери), в тому числі й ритуальних, а також більш сучасні будівлі царських часів свідчать про привабливість цього краю в усі часи. Отже, Березань – це перлина в акваторії Чорного моря, до якої варто доторкнутися поглядом з берега, а ще краще – припливти і ступити власними ногами у тих місцях, де колись вирувало життя древніх греків.


…із спогадів про перебування в Рибаківці (2006, 2007) на базі Національного лісотехнічного університету України
13.01.2008
Автор Ольга Федонюк


Создан 13 янв 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником